Müşteri takibi nedir ?

08-02-2021
|
3212 Okuma

Hangi sektör ile meşgul olursak olalım, ticaretin her türlüsünde "Müşteri Takibi Nedir? Neden Müşteri Takip Programı Kullanmalıyız?" sorularını kendimize sorarak işe başlamalıyız. Her ne kadar bir işe başlamak zor olsa da işin asıl önemli yanı, firmamıza ulaşan müşterilerimizi takip ederek, mevcut müşterilerin yakınlarına referans olabilecek ve yeni müşteriler yönlendirmelerini sağlayabilecek CRM takibini yaparak rakiplerimizin önüne geçebilmektir.

TR Cari Müşteri Takip Programı, yer ve mekandan bağımsız, satış fırsatlarını, potansiyel müşterileri, borç bakiyelerini ve stok durumunu kontrol edebilmenize imkan sunmaktadır. Geçmiş fiyat tekliflerini görerek yeni fiyat teklifinin müşteriye en uygun şekilde sunulmasını sağlayabilir, müşteri risklerini görmenizi ve esneklik sağlayıp sağlayamayacağınızı ön görebilirsiniz.

Müşteri takibiniz için 14 gün Deneme imkanı sunan TR Cari programını deneyerek, internet erişiminizin olduğu her yerden hızlı ve kolayca müşterilerinizi takip edebilirsiniz.

Müşteri Takibi Nedir?

Müşterilerimiz ile aramızdaki borç/alacak, gelir gider denge işlemlerini takip ettiğimiz yöntemler Müşteri Takip Sistemi olarak adlandırılır. CRM (Customer Relationship Management{ Müşteri İlişkileri Yönetimi}), teknolojinin de gelişimiyle büyük ve küçük her girişim için zorunlu bir bileşen haline gelmiştir.

Müşteri Takibi : Memnuniyet > Kalite > Destek > Servis > Sadakat > Güvenilirlik > Pazarlama ve İyilileştirme çarkı çerçevesinde ilerler.

Müşteri Takip Programları (CRM – Customer Relationship Management) sayesinde istediğimiz zaman aralıklarında planladığımız tarihler için raporlar alarak analizler çıkarabilir, kar-zarar fizibilitemizi yaparak firmamızın geleceğe yönelik hedeflerini ölçümleyebiliriz.

Bireysel veya ticari tüm işletmeler müşterileri ile aralarındaki hesapları en verimli şekilde takip etmek isterler. Kazanılan bu gelir yöntemi sayesinde hem giderler karşılanmış, hem de gelir - gider sonucunda bir karlılık elde edilmiş olur. Gelir- gider hesabı söz konusu olduğunda artık hem gelir takibi hem de gider takibi detaylı olarak çok önemli duruma gelmektedir. Müşteri takibi yapabilmek için bir program kullanabilir veya excel (.xls) ortamında elle verileri kayıt altına alabiliriz.

Müşteri Takip Programı ile Neler Yapılabilir?

Müşteri takip programı ile şirketinizden teklif alan potansiyel müşterileri de kaçırmaz, takip altına alırsınız. Müşterilerinize ait tüm bilgiyi tek bir kez sisteme girebilir ve istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. TR Cari sayesinde internete bağlandığınız her cihazdan ve dilediğiniz her yerden müşteri ve tedarikçileriniz üzerinden işlem yapabilirsiniz.TR Cari Müşteri Takip Programı ile müşteriler için sadakat kart uygulamaları yapabilir, bonus ve indirim kart operasyonları oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizin firmanızı ziyaret sıklığını analiz edebilir, harcama alışkanlıklarını izleyebilir ve özel kampanyalar oluşturup, planlamalar yaparak istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.
CRM ile ilgili program seçimleri konusunda hataya düşmemek ve paramızın boşa gitmemesi için bir müşteri takip programından beklenilen bazı temel özellikler bulunmaktadır. Tr Cari, müşteri ve tedarikçi bilgilerini tek bir panelde inceleyebileceğiniz ve bu bilgiler doğrultusunda istediğiniz düzenlemeleri yapabileceğiniz aşağıdaki hizmetleri sunuyor.

musteri-takibi-nedir-neden-musteri-takip-programi-kullanmaliyiz

Müşteri Kartları: Müşterilerin müşteri takip programı üzerindeki iletişim bilgileri, firma bilgileri, yetkili irtibat kişileri, özel günleri, özel notları, özel kampanyaları gibi sabit bilgilerinin yer aldığı bölümdür.
Müşteri Borç Alacak Takibi: Verdiğiniz hizmet veya ürüne karşılık müşterilerinizden aldığınız gelir ve hizmete karşılık gelen gider kanallarının toplam miktar fiyatlarının yazıldığı kısımdır.
Müşteri Raporları: Müşterilerimiz ile aramızdaki gerek hizmet veya ürün girdi çıktısını gerekse de müşterilerimiz ile aramızdaki cari hesap takibinin raporlarının alındığı bölümdür.
Müşteri Analizleri: Müşterilerin belli işlem gruplarına göre olan hizmet veya ürün cari girdi-çıktılarını analizlemeye yarayan modüldür.
Cari Hareketleri: Cari hesaplarınız ile ilgili borç, alacak ve tahsilat gibi önemli bilgileri görüntüleyebildiğimiz bölümdür. Cari hesaplarınızdaki işlemleri görüntüleyebilir ve yine bu işlemlerimizin detaylarını kontrol edebiliriz.
Sipariş Detayları: Alınan ya da verilen siparişlerin sevk durumlarını, faturalandırılması ve bu gibi cari hesaplara ait sipariş hareketlerini, tek bir ekrandan kontrol edebildiğimiz, tüm detayları görüntüleyebildiğimiz bölümdür.
Hesap Özeti: Firmamız ve cari hesaplarımız arasındaki borç/alacak işlemlerini aylık olarak alabildiğimiz kısımdır. Cari hesaplarımızın sahip olduğu güncel bakiyeler yapılacak tahsilatların planlaması açısından önem arz etmektedir.
Cari Ekstre: Cari hesap üzerinden yapılan tüm işlemleri, detaylı bir şekilde görüntüleyebildiğimiz kısımdır. Güncel cari hesap kontrolü ya da mutabakat işlemleri yaparken cari ekstresini kullanabiliriz.
Teslimat Adresi: Müşteri bilgilerini sisteme kaydederken bir teslimat adresi oluşturabildiğimiz bölümdür. Teslimat adresi fatura adresinden farklı olan carilerde teslimat adresi seçerek işlem yapabiliriz.
Risk Limiti: Carileriniz için özel risk limiti oluşturabildiğiniz bölümdür. Bu sayede beklenmedik herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. İstediğiniz zaman cari risk limitini arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Modüler bir yapı içerisinde olması sebebiyle en kolay müşteri takip programı olan TR Cari online (çevrimiçi) olarak güvenle kullanabileceğiniz bir bulut platform alt yapıya sahip olması açısından birçok firma tarafından tercih edilmektedir.

TR Cari Müşteri Takip Programı, firmanızın müşteri sadakatini ve referans müşteri arttırımınız konusundaki devamlılığınızı sağlamayı hedefleyen, marka bilinirliğinizi destekleyen ve bu doğrultuda birbirinden farklı süreçleri paralel olarak yürütebilen çözümler sunmaktadır.

Müşteri Takip Programı Nerede Kullanılır? Kimler Kullanmalıdır?

TR Cari Programının kullanıldığı her yerde kullanılabilir.
• Müşteri memnuniyetini ön plandan tutan tüm işletmelerin tercihidir.
• Müşterilerin Sürdürülebilirliği ve Sadakat ile referans müşteri takibi için en iyi yöntemdir.

Neden Müşteri Takip Programı Kullanmalıyız?

Müşteri takip programlarının genel amacı müşteriyi anlayarak, karlılığı arttırmaktır. Takip programları ile firma müşteriyi dinleyen, anlayan ve isteklerine hızla cevap veren, potansiyel müşterilere ulaşarak var olan müşterilerine yeni sadık müşteriler ekleyen, ürünleri arasında çapraz satış gerçekleştiren ve siparişleri hızla satışa dönüştüren bir kurum haline gelir. Müşteri takip programları ile müşteriler genellenmez, analiz yapılabildiği için detaylara inilir. Günümüzde müşteriyi dinlemek, kaliteli iletişim kurabilmek adına işletmelerin mutlaka müşteri takip programı kullanması gerekmektedir. İyi bir CRM (https://tr.wikipedia.org/wiki/CRM )uygulaması ile kurulmuş müşteri servisi, firma açısından daha fazla müşteri ve daha fazla karlılık anlamına gelir.
Müşteri takip programı müşteriler ile olan diyalogların, sağlıklı zeminlerde ve kayıt altında tutulması, yapılacak olan işin veya verilecek olan hizmetin tüm aşamalarının kayıt altında tutularak kontrol edilmesi maksadı ile tasarlanmakta, sadece satış oranlarının yükseltilmesi prensibine hizmet etmemektedir. Geliştirilen teknolojik imkanlar sayesinde, yeni iş potansiyellerine de ulaşılmasını önemli ölçüde arttıran program, ulaşılan yeni iş potansiyellerinin beklentilerini değerlendirmeye alarak işletmelerin hizmetine sunmaktadır. Müşteri odaklı anlayış sistemine adapte maksadı ile tasarlanan müşteri takip programları, yüksek kaliteli ve makul fiyatlı ürün ya da hizmetlerin geniş kitlelere ulaşması mantığı ile çalışmaktadır. Yeni müşteri elde etmenin eski müşterilerin memnuniyetlerinin korunmasından daha kolay ve daha ekonomik olduğu gerçeğinden hareket ile tasarlanan ve uygulamaya konulan müşteri takip programları, işletmelerin verimliliğini, karlılığını ya da satılan ürün veya hizmetin karlılığını gösterir.

TR Cari Müşteri Takip Programı satış işlemlerinizin tüm aşamalarını hızlı, kolay ve güvenilir çözmenizi sağlar. Müşteri Takibi ile;

• Alınan ve gönderilen belgelerinizi, dosyalarınızı tek bir yerden yönetebilirsiniz.
• Görüşme notlarını istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz.
• Hatırlatıcılar ile sisteme kaydettiğiniz özel notlar ile müşteri memnuniyetini yüksek tutabilirsiniz.
• İşlemlerinizi daha hızlı ve veri kaybı olmaksızın yapabilirsiniz.
• Kağıt ve kalem gibi materyaller ile uğraşmaktan kurtulursunuz.
• Müşteri E-postalarını ölçümleyerek, kampanyalar gönderebilirsiniz.
Müşteri takip programına personellerinize verdiğiniz yetkiler sayesinden kısıtlı erişim sunarak, veri kaybınızın önüne geçersiniz.
• Müşteri tekliflerini yönetebilirsiniz.
• Müşterileriniz ile ilgili hata yapmaz, önemli bilgilerin sistem tarafından size hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz.
• Müşterilerinizi kampanya ve duyurulardan haberdar etmek için toplu Sms ve E-posta servisi de kullanabilirsiniz.
• Müşterilerinizin bilgilerini ve özel notlarınızı ayrıntılı bir şekilde saklayabilir, ihtiyaç durumunda kullanabilirsiniz.
• Müşterilerinizin ödemelerinin kontrolünü daha kolay sağlarsınız.
• Online olan her yerden her müşterinizin bilgisine ulaşabilirsiniz.
• Raporlama yapabilirsiniz.
• Satış ekibinizi daha verimli yöneterek, hangi müşteri ile hangi personelinizin ilgilendiğini ne notlar aldığını görerek, satış planlarınızı doğru olarak takip edebilirsiniz.
• Satış ekibinizin ve müşterilerinizin performans izleyebilirsiniz.
• Satış personellerinize müşteri takip programı üzerinden görevlendirme yapabilir, iş takibi atayabilirsiniz.
• Satış tahminlerinde bulanabilirsiniz.
• Süreç yönetimini takip edebilirsiniz.
• Şirket, departman ve kişi bazında dönemsel hedefleri takip edebilirsiniz.

En İyi Müşteri Takip Programı Nasıl Seçilir?

İş dünyasında verim artıran ve çalışanlara zaman kazandıran yenilikler arayanlardansanız işletmeniz için Müşteri Takip programı seçim sürecine zaman ayırmanız son derece önemlidir. Doğru müşteri takip programı, şirketinizin büyümesinde etkili olacağından, iş modeliniz için en iyi sistemi seçtiğinizden emin olmak adına aşağıdaki yöntemleri inceleyebilirsiniz:

- Hedeflerinizi belirleyin: İşe ilk olarak çözmeye çalıştığınız problemi anlayarak başlayabilirsiniz. Hangi CRM çözümünün en etkili olacağını belirlemek için aşağıdaki hedefleri öncelik sırasına koyarak daha kolay karar verebilirsiniz.
• Müşteri adaylarını (lead) ve faaliyetlerini takip etme
Müşteri veri tabanını takip etme
• Departmanlar arasındaki iletişimi artırma
• Müşteri ilişkilerini yönetme
• Özelleştirilmiş rapor oluşturma
• Operasyonel işlerin organize edilmesi
• Karlılığı artırma
• Verimliliği artırma
- Çalışanların CRM yazılımını benimsemelerini sağlayın: Hangi CRM çözümünü seçerseniz seçin, değişime direnen ekip üyeleriniz olması muhtemeldir.
- Mobil desteği bulunan bir CRM yazılımı tercih edin: Satış ekibiniz çoğu zaman hareket halinde olacağından CRM programına erişmek için telefonlardan tabletlere çok sayıda farklı cihaz kullanacaktır.
- Özelleştirilebilir bir Müşteri Takip Programı seçin: CRM programları çok sayıda iş süreci göz önünde bulundurularak oluşturulur ve her işletmenin süreçleri farklılık gösterir.
- Seçilen Müşteri Takip Programı diğer sistemlerle ne kadar uyumlu? : Müşteri takip programının, sahip olduğunuz diğer çözümlerle entegre bir biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol ederek, programın işlevselliği hakkında daha fazla veriye sahip olabilirsiniz.
- Müşteri Takip Programının raporlama özelliklerini inceleyin: Raporları verilerinize göre özelleştirebilme özelliği kazancınızı, kaybınızı ve gelişmeye açık tarafları daha iyi görebilmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak müşteri takip programları, müşteri karlılığı, işletme karlılığı ve işletme verimliliği ilkelerinin oluşumuna önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Ölçümlenen müşteri taleplerine karşılık oluşturulan ya da sunulan her türlü hizmetin, müşteri takip programları sayesinde iş süreçlerinin düzenli ilerlemesi ve de müşteri bağlılığının, memnuniyetinin süreklilik kazanmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

TR Cari programını kullanarak hedefleriniz doğrultusunda müşterilerinizle en etkili iletişimi kurabilir, satış süreçlerinizi kolay ve hızlı şekilde yönetebilirsiniz. TR Cari müşteri takip sistemini kullanmak için başvurunuzu buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Takibi İle İlgili Terimler

B2B (Şirketten Şirkete {Business to Business}): Firmalar arası ticaret şeklidir.
B2C (Şirketten Müşteriye {Business to Customer}): Satış yönteminin firmadan tüketiciye yapıldığı ticaret şeklidir.
Cold Call (Soğuk Görüşme): Önceden iletişim kurulmamış potansiyel müşteriye, tanıtım amaçlı arama yapılmasıdır.
Çapraz Satış: Elimizde olan çalıştığımız müşteriye kullandığı ürün veya hizmet haricinde yeni bir ürün veya hizmet satılması durumudur.

İlgili Diğer Yazılarımız (H6 başlığında yazılmalı)

Pazarlamanın Dinamikleri Değişiyor
Veresiye Programı Nedir?
Ön Muhasebe Nedir? Neleri İçerir?

Bizi Takip Edin!

Instagram
Facebook
Linked-in
Twitter

Bültenimize kaydolun, güncellemelerimizden anında bilginiz olsun