Girişimcilik ve D.I.S.C. Davranış Analizi

29-05-2018
|
1198 Okuma

Girişimcilik nedir diye düşündüğümüzde hiç şüphesiz çok farklı ama birbirine paralel tanımlarla karşılaşıyoruz. Girişimcilik; sürekli gelişen rekabetçi küresel pazarda , fırsatları iyi analiz ederek ve iyi kullanarak, güncel teknoloji yöntemleri ile hızlı büyümeyi, yüksek karlılık hedefleri gözeten işletme projeleridir.

Girişimcilik kendi içinde başlıca

İş fikri geliştirilmesi (ürün – Pazar uyum araştırmaları)
Ekip kurulması
Kullanılacak teknoloji seçimi
İlk ürün (mvp)
Pazara çıkış
Pazarlama

gibi evreleri içermektedir. Bu evrelere baktığmızda en önemli başlıkların insan ilişkileri, insan davranışları, insani alışkanlıklar gibi kavramları içerdiğini görüyoruz.

İlk aşama olarak baktığmızda ekip kurulması çok önemli bir aşamadır Projeye dahil olacak ekip / ortak ların insani ve yetkinlik özellikleri aslında Startup’ın geleceğinin temelini şekillendiren unsurdur. İlk ürün çıkarılma sürecinde potansiyel müşteriler ile görüşmeler, kullanıcı dostu ürün yetenekleri geliştirme noktasında yine insani karakteristik özellikler ve eğilimler ön plana çıkar. Yine ürün Pazar ile buluştuğu süreçte alıcı kullanıcılar / müşteriler seçimlerini hernekadar ürün odaklı yapıyor olsa da biliniyor ki insani seçimler algılar ile tercihlendiriliyor. Yani ürünümüz ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar ürün / pazar uyumunu yakalamış olursak olalım alıcıyı etkileyecek olan şey aslında ona neyi nasıl yaptığımız değil, neyi neden yaptığmızdır. Simon Sinek Neden ile başla kitabında da bahsettiği gibi başarı “nedeninizi” satmaktan geçer.

İşte tam burada muhteşem bir konu var.  D.I.S.C davranış analizi.
D.I.S.C. açılımına baktığımızda Dominant (Dominant), İz Bırakan (Influance), Sadık (Steadiness), Ciddi-Titiz (Conscientiousness).


DISC davranış profili, Dr. William Moulton Marston tarafından davranış biçimlerini ölçmek amaçlı geliştirilmiştir ve 4 farklı bileşenden oluşur. Kişiler tarafından kendi davranış biçimlerini değerlendirmek ve bu davranış biçimlerinin iş yerlerindeki kişiliklerini ve değişik kariyer basamaklarındaki etkilerini gözlemlemek amaçlı kullanılır. Bireylerin bu davranış biçimlerinin farkında olması, onların üretkenlik, stres ve diğer kişilerle ilişkilerini nasıl düzenleyeceğine yol gösterici olur. Kişinin kendi motivasyon öğelerini daha iyi anlamasına, hangi stres seviyesinin onlar için yıkıcı olduğunun gözlemlenmesine, hangi sorun/problem çözme yöntemlerinin kendisine daha uygun olduğunu anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda, iş hayatında kişinin karşısına çıkan davranışları anlamasına ve bunlarla başa çıkmasına da yardım eder…

DİSC daha da detaylarını arama motorlarından detaylı bilgisine erişebilirsiniz.

Peki bu DİSC ne işimize yarayacak ?

D.I.S.C methodu sayesinde öncelikle kendimizi daha iyi tanımış oluyoruz. Hangi durumlarda nasıl tepki ve davranışlar sergileyeceğimizi. Bize nasıl davranıldığında ne tepkiler ve davranışlar göstereceğimizi bize ayna gibi gösteren bir methoddur.
Aynı şekilde karşımızdaki insanları da belli kriterlere göre daha iyi tanımamızı ve ona göre davranış sergilememize yardımcı olan anahtar bilgiler içerir.

Girişimcilikte ilk aşamalardan biri ekip kurmak konusunda D.I.S.C davranış analizi sayesinde hangi noktada nasıl davranış yatkınlığı olan ekip arkadaşları daha faydalı olur bunu görmüş oluyoruz. Dolayısıyla çok daha nokta atışı, çok daha verimli ve sürdürülebilir ekip kurma noktasında fayda görmüş oluyoruz.
Proje yönetimi ve dış ilişkiler sürecinde de karşımızdakileri belli davranışsal biçimlere göre analiz etmemizi ve kişi özelinde davranış metodumuzu geliştirmede fayda görmüş oluyoruz.
Son aşamalardan sayılan ve aslında belki de yeni bir başlangıç olan pazara çıkış ve pazarlama faaliyetlerinde de kullanıcı deneyimlerini, davranışlarını ve eğilimlerini inceleme, onlara göre anlamlı tanımlamalar yapıp çözüm üretme ve kazanım noktasında da D.I.S.C. davranış analizi sayesinde hem daha hızlı çözüm üretmiş , hem de karşımızdaki kişi ya da kurumları daha kararlı bir etkileyiş içerisine almış oluyoruz.

 

Dolayısıyla girişimciliğin belki de en erken aşamalarında D.I.S.C. ile tanışmak mevcut durumu ve ileriki süreçleri şekillendirmede çok fayda ve verim sağlayacağını düşünüyorum.

 

Bültenimize kaydolun, güncellemelerimizden anında bilginiz olsun