İnovasyon Kültürünün Önemi

11-08-2018
|
2237 Okuma

İnovasyonu genel anlamda şirketin bütününe yaymak ve aynı zamanda iş süreçlerini iyileştirmek adına bunlara uygun araçları kullanmak ve çalışanları da bu konuda eğitmek işletmelere uzun vadede önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu kültürün oluşması tepe yönetimden başlayıp, şirket çalışanlarına aktarılmalı ve gerekli eğitim sağlanması önemlidir. Bununla birlikte çalışan profilleri sosyal ve psikolojik açıdan farklılık göstereceği için, çalışan analizleri yapılıp buna göre şekillenecek etkili bir eğitim programıyla verimlilik artırılabilir. Bununla birlikte, çalışanların inovasyona katkıda sağlaması açısından, ödüllendirme tarzı teşviklerin yanı sıra ortaya atılan fikirlerin değerlendirileceği objektif bir ortam oluşturmak hem işletmeye aidiyeti artırıcı bir unsur olacak, hem de çalışanların bu duruma adaptasyonu ve keyif almasını sağlamaktır. Bu durumda çalışanlar inovasyon kültürünü anlamaya başlayıp faydalarını gördükçe inovatif düşünmeye başlayıp, şirket içi yaratıcı projeleri ortaya koyabilirler.

Bu durum devam ettikçe ortaya atılan fikirlerden son derece önemli projeler çıkabilir. Böylelikle hem şirkete hem de çalışanlara değer yaratma şansı elde edilir. İnovasyon kültürünü çalışan ve şirket işleyişine yaydığınızda süreçleri hızlandırabilir, yenilikçi ürün ya da hizmetler geliştirebilir ve rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz.

İnovasyon kültürünün şirketlere ve çalışanlara katacakları:

Farklılık:

İnovasyon aynı zamanda farklılaşmaktır .Bunu sağlamak adına da sorgulamayı temel prensiplerden biri haline getirmek önemlidir. Neyi ,nasıl yapıyoruz? Daha farklı ve daha ''basit'' nasıl yapabiliriz. Çünkü ürün veya hizmetinizi alacak son kullanıcıya üst düzeyde kullanıcı deneyimi yaşatmalısınız.

Risk almak:

Risk almak sanıldığının aksine başarısızlıktan sonra başarılı olmanın unsurudur. Öğrenmenin ve gelişmenin yolunu açar .Fakat bunu yaparken alınacak risklerin hesaplanması ve gereksiz risklerden kaçınılması da önemlidir.

Yaratıcı ortam oluşturmak:

Yaratıcılık fikirle birlikte ortaya bir ürün ve ya hizmet koyma becerisinin bir bütünüdür. Bunun içinde şirket içinde farklı fikirlere açık olunması önemlidir.

Müşteri Odaklı Olma:

Şirketlerde yapılacak inovasyonların en temel amacı son kullanıcı ve müşterilere değer yaratmaktır. Bunun içinde müşterilerle sürekli ve etkili bir iletişim ağı şirket içinde inovasyon üretiminin olmazsa olmazlarındandır. Bu sayede müşterilerinizin sizden beklediklerine en iyi şekilde karşılık verebilirsiniz.

Sonuç olarak inovasyon kültürünü çalışan ve şirket işleyişine yaydığınızda süreçleri hızlandırabilir, yenilikçi ürün ya da hizmetler geliştirebilir ve rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz.

Bültenimize kaydolun, güncellemelerimizden anında bilginiz olsun