Pazarlamanın Dinamikleri Değişiyor

01-08-2018
|
2524 Okuma

Pazarlama Dinamikleri Değişiyor

Pazarlama fonksiyonu bir yandan işletme içinden alacağı bilgilerle pazarı beslemek bir yandan da pazardan aldığı bilgilerle işletme içinde,pazarın ihtiyaçlarına çözüm üretilmesini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Teknolojinin gelişimi ve bilgiye ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte pazarlamanın dinamikleri değişmekte ve gelişmekte..

Yaklaşık 60 yıldır pazarlamanın dinamiklerini belirleyen pazarlama karması günümüzde teknoloji gelişimi ve bununla birlikte son kullanıcıların da bilgiye kolayca ulaşabilmesi sebebiyle etkisini yitirip başka bir şeye doğru evrilmeye başladı.Peki bu nasıl oldu ve nereye doğru evriliyor?

Motorola Solutions şirketinin Strateji ve İnovasyon direktörü Eduardo Conrado pazarlama stratejilerinin güncellenmesi gerektiğinin farkına varıp pazarlamada S.A.V.E yöntemini ortaya çıkarmış. Öncelikli olarak işletmelerde pazarlama biriminin kullandığı en temel stratejilerden olan pazarlama karmasını 4P(Product(Ürün),Price(Fiyat),Place(Dağıtım),Promotion(Tutundurma)) temelinden,ürün odaklı stratejilerin dijital çağda görece önemini kaybetmesiyle ürünler çözümlere,dağıtım erişime,fiyat değere ve tutundurma da eğitim şeklinde güncellenmiştir.(Kelimelerin İngilizcelerinin ilk harfleri S.A.V.E kelimesini oluşturuyor ve strateji bu şekilde isimlendirilmiş.)Böylelikle son kullanıcı merkezli amacı çözüm üretmek,değer katmak,erişimin ve bilgilendirmenin sürekliliği olan bir sistem inşa edilmiştir.

ÜRÜN yerine ÇÖZÜM :

İşletmeler zaman zaman saf ürün veya hizmet odaklı olmanın bulundukları pazarda tek başına yeterli olabilecekleri hatasına düşüyorlar.Bilgiye erişmenin artık çok kolay olduğu günümüzde ise asıl odaklanılması gereken son kullanıcı veya müşterinin ihtiyacına ya da problemine çözüm üretip üretemediğiniz.Özellikler dışında çözüm üretebildiğinizde müşterinin gözünde birkaç adım öne geçebilirsiniz.

DAĞITIM yerine ERİŞİM:

Bugün, ürün veya hizmet satın alındığında coğrafi konuM caydırıcı değil. İnternet uzun zamandır fiziksel engellerin çoğunu alıp parçaladı.Ürün veya hizmetinizi erişilebilir hale getirmelisiniz. Bu, herkesin istediği zaman, her yerde ve herhangi bir cihazda inceleyip satın alabileceği ya da kullanabileceği anlamına gelir. Dijital iletişiminizin temeli olarak web sitenizin duyarlı bir tasarıma sahip olduğundan ve mobil uyumlu olduğundan emin olun.

FİYAT yerine DEĞER:

Bir müşterinin değer algısı, satın alma kararını verirken, ürünün veya hizmetin gerçek fiyatından çok daha önemlidir. Müşterilerinizin gerçekten en çok değer kazandıracağı faydalara odaklanarak, değerin maliyetle ilgili olarak faydalar biçiminde doğru konumlandırılmasını belirlemenize yardımcı olacaktır. Maliyet bazlı fiyatlandırmanın aksine, değer bazlı fiyatlandırma, güçlü bir marka oluşturduğunuzda veya ürün çok değerli özelliklere sahip olduğunda en iyi şekilde etkisini gösterir.

TUTUNDURMA YERİNE EĞİTİM:

Tutundurma genellikle kitlenizin farkındalığını kazanmak için yolunuzu satın almayı gerektirir. Bugün, müşteriler istediklerini, istedikleri zaman ayarlayabilirler - bu günlerde neredeyse her şey talep üzerinedir.Bu nedenle kullanıcıların kolaylıkla uyum sağlayacağı bilgilendirme merkezi iletişim kanalları oluşturmalısınız.Böylelikle kullanıcılarınızla aranızla kuvvetli bir bağ oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak;

SAVE stratejisi ile, dijitalleşen dünyadaki pazarlama hedeflerinizi daha iyi bir şekilde analiz etmeye ve daha etkili bir şekilde planlamanıza olanak tanır.Bununla birlikte de günümüzün bilinçli tüketicilerinin daha büyük ihtiyaçlarını ve isteklerini saptamanıza, öngörmenize ve yerine getirmenize katkı sağlar. Marka mimarinizi ve pazara giriş stratejinizi geliştirmek için SAVE yöntemini kullanmak, işinizde daha müşteri odaklı bir temel ve düşünme şekli taşıyacaktır. İçerik, sosyal medya ve tüm dijital pazarlama planınız boyunca yüksek değerli etkileşimler ve verimli ilişkiler kurmayı içeren modern bir pazarlama planı yürütmenin yolunu açıyor.

TR Cari olarak ürünümüzü geliştirirken sahada ve kullanıcılarımızın isteklerine yönelik güncellemeler ve geliştirmeler yaparak büyüyor ve yolumuzda ilerliyoruz. Dilerseniz siz de 14 boyunca ücretsiz olarak TR Cari’ yi deneyebilir, sizlerle büyüyen sistemimizi inceleyebilirsiniz

Bültenimize kaydolun, güncellemelerimizden anında bilginiz olsun